Walka ze słabościami, czyli wszystko o “Sprośnych listach”

Tania Książka – Sprośne listy to nowość na polskim rynku wydawniczym. Historię tworzy dwoje młodych ludzi – Luka i Griffin. Poznali się dzięki eksperymentowi naukowemu przeprowadzanemu w szkole, do której uczęszcza Luka. Ma nawiązać nową znajomość listowną, ale koniecznie pisząc pod pseudonimem. Dziewczyna wybiera pseudonim “Luka”.

Kim są bohaterowie “Sprośnych listów”?

Luka to młoda dziewczyna, która cierpi na ciężką postać agorafobii. Jednocześnie pisze fantastyczne kryminały. Pewnego dnia zmuszona jest sprzątnąć mieszkanie po jej zmarłym jakiś czas wcześniej tacie. Nieoczekiwanie w skrzynce na listy znajduje korespondencję, której ona sama jest adresatem. Otwiera kopertę i nie może uwierzyć – list napisał jej przyjaciel z dzieciństwa, ten sam, z którym tak intensywnie korespondowała osiem lat wcześniej, będąc jeszcze w szkole, biorąc udział w eksperymencie naukowym.  Treść listu jednak bardzo ją smuci – Griffin napisał do niej list pełen wyrzutów i obelg. Widać, że pisany był z dużą złością.

Chłopak, Griffin przeprowadza się do USA, gdzie robi zawrotna karierę muzyczną. Jego pseudonim artystyczny to Cole Archer. Pewnego dnia otrzymuje list od swojej korespondencyjnej przyjaciółki sprzed lat, w którym przedstawia powody swojej wstrzemięźliwości w pisani. Griffin, mimo, że jest zły, rozumie dziewczynę bardzo dobrze. I od tego momentu ich listy stają się coraz częstsze, coraz bardziej szczere, coraz bardziej pikantne – są już w końcu oboje dorosłymi młodymi ludźmi.

Spotkanie?


Po intensywnej wymianie listów Luka proponuje chłopakowi aby w końcu spotkali się. Jednak artysta bardzo unika tego tematu, aż w końcu mówi stanowcze “nie”. Luka nie potrafi zrozumieć i zaakceptować zachowania młodego mężczyzny. Dlatego postanawia działać na własna rękę i odnaleźć swojego przyjaciela, którego, jak by się mogło wydawać, zna bardzo dobrze. Przecież wymienili setki listów! Griffin boi się, że życie, jakie prowadzi nie spodoba się Luce. Przecież ona boi się tłumów, a przy nim znajduje się zawsze dużo osób! Jednak w efekcie spotkanie dwojga młodych dochodzi do skutku i tutaj zaczynają się prawdziwe emocje. Książka staje się bardzo zabawna, momentami rozczulająca i mocno wzruszająca. Griffin walczy o Lukę, o to, aby udało im się stworzyć związek, o jakim oboje marzyli. Jej lęk jest ogromny, ale równie ogromna jest chęć bycia z Griffinem, który walczy z jej słabościami każdego dnia. Książka napisana jest w ciekawy sposób, bowiem autorki przedstawiają tutaj sytuacje widziane ze strony zarówno chłopaka, jak i dziewczyny.